Resultat 2016

Datum/Plats Tävling Hund Resultat Domare
15/10 SD Småland Schäfer Special Essibos Britt Vv 2 L+ 9-12 mån Joachim Stiegler
15/10 SD Småland Schäfer Special Essibos Bixie Vv 6 L+ 9-12 mån Joachim Stiegler
15/10 SD Småland Schäfer Special Essibos Casello Vv 2 L+ 6-9 mån Joachim Stiegler
2/10 SK Enköping Officiellt Prov Safft-Security Coxie IPO 2 87-88-94=269 Tommy Andersson
24/9 Viking Line Dog Show Internationell Utställning Ziegerkamp Nova 1:a CK Exellent 18-24 CACIB Cert BIR Leif-Ragnar Hjort
24/9 Viking Line Dog Show Internationell Utställning Essibos Britt 1:a CK Exellent 9-18 mån BTKL 2 Leif-Ragnar Hjort
24/9 Viking Line Dog Show Internationell Utställning Essibos Artus 1:a CK Exellent 18-24 BHKL 2 Leif-Ragnar Hjort
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Artus SG 1 CK Exellent 18-24 mån BIM Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Agaton SG 5 18-24 mån hanar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Ziegerkamp Nova SG 1 CK Exellent 18-24 mån BTKL 2 Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Brisco SG 1 9-18 mån hanar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Bixie SG 4 9-18 mån tikar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Bonnie SG 5 9-18 mån tikar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Uppfödargrupp Vuxen 1:a Hp Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Avelsklass Mischaland's Estelle Hp Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Casello Vv 2 Hp 6-9 mån hanar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Castor Vv 3 6-9 mån hanar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Cirrus Vv 5 6-9 mån hanar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Cesar Vv 8 6-9 mån hanar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Cloe Vv 1 Hp 6-9 mån tikar BTKL 1 BIR Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Carmen Vv 3 6-9 mån tikar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Celin Vv 4 6-9 mån tikar Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Essibos Clarissa Vv 2 6-9 mån tikar Långhår Norbert Scharschmidt
18/9 SK Enköping Officiell Utställning Uppfödargrupp Valp 1:a Hp  Norbert Scharschmidt
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Alfred SG 5 18-24 mån hanar Harald Hohemann
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Artus SG 11 18-24 mån hanar Harald Hohemann
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Ziegerkamp Nova SG 4 18-24 mån tikar Karl-Heinz Gladbach  
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Brisco 7:a 6-9 mån hanar Larsa Nielsen
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Britt 11:a 6-9 mån tikar Patrick Blomqvist
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Bixi 38:a 6-9 mån tikar Patrick Blomqvist
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Cesar 11:a 4-6 mån hanar Larsa Nielsen
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Casello 13:a 4-6 mån hanar Larsa Nielsen
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Cloe 22:a 4-6 mån tikar Patrick Blomqvist
28-31/7 SSM Vårgårda Schäfer Special Essibos Carmen 28:a 4-6 mån tikar Patrick Blomqvist
9/7 Sk Enköping Officiell IPO I prov Safft-Security Coxie 97-91-97 = 285 poäng Camilla Dahlgren
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Casello 1:a HP 4-6 mån hanar 3 BHKL Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Cirrus 2:a HP 4-6 mån hanar Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Cesar 3:a HP 4-6 mån hanar Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Cloe 5:a 4-6 mån tikar Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Carmen 6:a 4-6 mån tikar Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Brisco 1:a HP 6-9 mån hanar BIR Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Britt 2:a HP 6-9 mån tikar Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Bixie 8:a Hp 6-9 mån tikar Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Uppfödargrupp Valp 1:a HP Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Essibos Alfred 1:a Excellent CK  UKL 4 BHKL Robert Lang
3/7 SK Hagatorp Officiell Utställning Ziegerkamp Nova 1:a  Excellent CK UKL 2 BTKL Robert Lang
4/6 SD Skåne-Blekinge Schäfer Special Essibos Britt 1:a L+ 4-6 mån tikar  Fredrik Steen
4/6 SD Skåne-Blekinge Schäfer Special Ziegerkamp Nova 1:a 18-24 mån Jürgen Maibuchen
28/5 Sk Lövsättra Officiell Utställning Essibos Brisco 2:a L+ 4-6 mån hanar Frank Goldlust
28/5 Sk Lövsättra Officiell Utställning Essibos Britt 2:a L+ 4-6 mån tikar Frank Goldlust
28/5 Sk Lövsättra Officiell Utställning Essibos Bixie 4:a L+ 4-6 mån tikar Frank Goldlust
28/5 Sk Lövsättra Officiell Utställning Ziegerkamp Nova 3:a CK UKL Frank Goldlust
28/5 Sk Lövsättra Officiell Utställning Essibos Alfred 2:a CK UKL Frank Goldlust
7/5 Sk Enköping Mental Beskrivning Essibos Agaton Känd mentalstatus Magnus Andersson
7/5 Sk Enköping Mental Beskrivning Essibos Algot Känd mentalstatus Magnus Andersson
7/5 Sk Enköping Mental Beskrivning Essibos Alfred Känd mentalstatus Magnus Andersson
7/5 Sk Enköping Mental Beskrivning Essibos Artus Känd mentalstatus Magnus Andersson
7/5 Sk Enköping Mental Beskrivning Ziegerkamp Nova Känd mentalstatus Magnus Andersson
7/5 Sk Enköping Mental Beskrivning Safft-Security Coxie Känd mentalstatus Magnus Andersson
5/5 Sk Hagatorp Schäfer Special Essibos Brisco 1:a L+ 4-6 mån hanar BIM Tom Kankkonen
5/5 Sk Hagatorp Schäfer Special Essibos Britt 1:a L+ 4-6 mån tikar BIR Tom Kankkonen
5/5 Sk Hagatorp Schäfer Special Essibos Bonnie 4:a 4-6 mån tikar Tom Kankkonen
5/5 Sk Hagatorp Schäfer Special Essibos Bixi 2:a L+ 4-6 mån tikar Tom Kankkonen
5/5 Sk Hagatorp Schäfer Special Essibos Artus SG 1 UKL 2:a BHKL Tom Kankkonen
23/4 Sk Jönköping Schäfer Special Essibos Britt 3:a 4-6 mån tikar Anders Eriksson
23/4 Sk Jönköping Schäfer Special Essibos Brisco 3:a 4-6 mån hanar Anders Eriksson
23/4 Sk Jönköping Schäfer Special Essibos Alfred SG 1 JKL 3 BHKL Anders Eriksson
23/4 Sk Jönköping Schäfer Special Essibos Artus SG 1 JKL  Anders Eriksson
25/3 Sk Solsta Schäfer Special Essibos Artus SG1 JKL 3 BHKL Jan Nilsson
25/3 Sk Solsta Schäfer Special Ziegerkamp Nova SG1 JKL 3 BTKL Jan Nilsson
6/2 SD Stockholm Officiell Utställning Essibos Artus 2:a UKL Wolfgang Lauber
6/2 SD Stockholm Officiell Utställning Essibos Alfred 2:a JKL  Wolfgang Lauber
6/2 SD Stockholm Officiell Utställning Ziegerkamp Nova 3:a JKL  CK Wolfgang Lauber